Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

Καλησπέρα ομαδιστάν .. σκοπεύω να είμαι στην παρέα την Κυριακή αλλά θα κάτσω για λίγο διότι δουλεύω στο Ελληνικό στις 3μμ.

Ελπίζω σε συμμετοχή από όλη τη παρέα και ακόμα περισσότερους!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα τη συμμετοχή σας εδώ διότι πραγματικά δεν βρίσκω wallpapers ή φωτογραφίες ποιότητα για να τα κάνουμε wallpapers με ρόδες.

 

Link to comment
Share on other sites

το είδα λίγο Λευτέρη, έχω καλά και κακά νέα. Τα κακά νέα είναι ότι έχεις σπασμένο τον άξονα γι'αυτό σου διέλυσε το πλαστικό κέλυφος, κρατιόταν απο εκεί,, η μπαταρία που μου έδωσες ειναι 2p και δεν χωράει, ήθελε την μισή, και γενικά είσαι πολύ τυχερός που δεν χτύπησες με αυτό, αν δεν χτύπησες. Τα καλά νέα είναι οτι έχει πολύ καλή μάρκα ελαστικού  και δεν προβλέπω να χτυπάς ξανά με αυτό, αλλά θα το δώ πιο καλά λίγο μήπως ο άξονας ειναι κάτι απλό. Αν δεν είναι δεν αξίζει να ασχοληθείς άλλο νομίζω. 

 

Πέτρο κράτα το ε+ μέχρι την Κυριακή μήπως το θέλει ένας φίλος, σταμάτησαν και οι προσφορές απο το γκεαρμπέστ. :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχεις ανοίξει ποτέ τον τροχό; Θα σου βγάλω φώτο μετά, πάντως της ζημιά στην μπαταρία την έπαθες απο ζέστη, ένα κελί διαλύθηκε διότι το λάστιχο της ρόδας σου έβρισκε στο πλαστικό καπάκι της μπαταρίας απο μέσα, μάλλον διότι ο άξονας χαλάρωσε, το έλιωσε και την ζέστανε τόσο που πάει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι που είπα το στόρυ, ο Πανούλης, ανηψιός, το πήρε για 10 μέρες να μαλακιστεί και μου το έφερε ανοιγμένο στη μέση σαν καρπούζι, από τότε και μετά το μαζέψαμε με έναν φίλο που έχει συνεργείο Νισάν το κλείσαμε όπως καλύτερα μπορούσαμε, άσχετοι έτσι.

Έχασε bt connectivity, έχασε speaker και φώτα, τα οποία φώτα τα συνέδεσα μετά εγώ κατά λάθος :P, και έκανε λίγο θόρυβο που και που όταν έπεφτα σε μια μικρή λακούβα σαν να ακουμπούσε λίγο αλλά για 10 μέτρα. Τώρα θα μου πεις δεν το πήρες χαμπάρει, με τα τόσα που κάναμε για να το μπαλώσουμε σκέφτηκα κάποιο κομμάτι από τις μόντες θα είναι και ο΄τι γίνει γίνει.

Η αλήθεια είναι ότι 2 φορές έχω πέσει με το μικρό και οι 2 ήταν σκοτάδι και από δρόμους που δεν ήξερα γιατί δεν είχα περάσει μέρα για να τους θυμάμαι, και τα πεσίματα δεν ήταν σοβαρά γιατί δεν πήγαινε πάνω από 12χλμ/ω, μικρό ρε..

Να είμαστε αντικειμενικοί, η ρόδα άντεξε από τα μέσα του 2015 τα βάσανα του αιώνα, έχει γράψει άνετα πάνω από 2.000χλμ, δεν έχω απαιτήσεις..

Αν δεν αξίζει τον κόπο μαν μου μην ταλαιπωρείσαι, έτσι κι αλλιώς the time is night, θα πάρω εργαλείο σύντομα.. και το όνομά του θα είναι ks16s ;)

Υ.Γ. αν καταφέρουμε και το φτιάξουμε θα είναι καθαρά και μόνο για n00bs να κάνουν 1-2 αρχικά βήματα που και να πέσει δεν θα το κλάψουμε.. :D
Υ.Γ.2. σε υπέρ-ευχαριστώ για τον κόπο σου, πραγματικά!

Edited by Lefteris
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, με τα βίντεο, να φτιάξω ακόμα ένα μικρό-μοντάζ με αυτά που πήρα από το κινητό μου ή μας φτάνει το πρώτο?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σπάσει τελικά το αξονάκι, έχει φαγωθεί όμως το μέταλλο που έχει για να κόβει το μπαλάτζο, μάλλον χαλάρωσε η βίδα και έκανε κόντρα πάνω σε αυτό σταδιακά. Θα περάσω μέσα στην επόμενη εβδομάδα απο ένα μηχανουργείο, αν μου κόψουν ένα κοματάκι χωρίς μπέρδεμα καινουργιο αξίζει τον κόπο να το επαναφέρουμε οκ, ωραία ροδίτσα ειναι γενικά. Αν βρείς και πλαστικά νέα γιατί αυτά που έχει είναι σπασμένα απο μέσα, ακόμα καλύτερα. 

Edited by enaon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά να βρούμε από clone του firewheel που ήταν clone του airwheel heh.. δεν νομίζω, εκτός και αν κάνουμε καμία μπακαλιά με lego (ahhaha) και βγάλουμε κανένα plastic block και το τρίψουμε και έρθει στα μέτρα που θέλουμε.

Βέβαια όλο αυτό προϋποθέτει τρελό κόπο και χρόνο και χρήμα. Εάν δεις ότι το'χουμε ας το κάνουμε, κλάιν, αν δεις όμως ότι είναι πολύ, άστο @enaon μη σε φορτώ..

Πάντως δεσμεύομαι, εάν φτιαχτεί αυτό το ροδάκι θα, αφού πάρω το ks16s, θα το αφιερώσω στην ομάδα μας για να κάνουν 10 μέτρα εκμάθηση οι n00bs που θα θέλουν να μάθουν ρόδα.

Και σε άλλο θέμα, αν συνεχίσουμε θερμά πολύ θα ήθελα στο μέλλον να κάνουμε λίγο πιο official την παρέα μας και να γίνουμε από ομάδα οπαδών με το καλό έως και σύλλογος ή κοινότητα ή κάτι τέσπα μωρέ ξέρεις που το πάω ;)  :P

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έχω περάσει αυτά Λευτέρη με τους συλόγους και τις κοινότητες, πλάκα είχαν αλλά άλλες εποχές, για νέους, μην με υπολογίζεις. Το ροδάκι ναι, να το φτιάξουμε αν δεν βγεί πρόβλημα στην πορεία, αλλά τα άλλα δεν είναι αν, είναι πότε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μείνουμε εδώ που είμαστε τουλάχιστον να μαζευτούμε και να κάνουμε την "τρέλα" μας, εμένα μου φτάνει.

Όσο για το firewheel clone μου, είπα "δεσμεύομαι" να το αφιερώσω στην παρέα μας για τους νέους να κάνουν τα πρώτα βήματα, να το κοπανάνε ΟΣΟ θέλουν μέχρι να τους τρελάνουμε αρκετά να πάρουν δική τους hoohohoh ;)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lefteris said:

Καλά ας μείνουμε εδώ που είμαστε τουλάχιστον να μαζευτούμε και να κάνουμε την "τρέλα" μας, εμένα μου φτάνει.

Όσο για το firewheel clone μου, είπα "δεσμεύομαι" να το αφιερώσω στην παρέα μας για τους νέους να κάνουν τα πρώτα βήματα, να το κοπανάνε ΟΣΟ θέλουν μέχρι να τους τρελάνουμε αρκετά να πάρουν δική τους hoohohoh ;)

Εγώ πάντως δεν έμπαινα με τίποτα σε σύλλογο που δίνει το firewheel για εκμάθηση :P:P:P:P:P
 

Γενικά συμφωνώ με τον Enaon, δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου, για μένα δεν είναι ούτε προτεραιότητα ,ούτε έχω χρόνο, ούτε την διάθεση να μαθαίνω σε κόσμο ρόδα...  δεν θέλω και τέτοια ευθύνη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε όχι έτσι όπως το λες. Πες βρεθήκαμε κάπου αλλού και έχει άπειρο κόσμο και κάποιος θέλει να δοκιμάσει λίγο και του αφιερώσουμε 5-6' να δει πως είναι, μην πέσει με δική μας ρόδα.
Ή αν τυχόν από εδώ έρθει κάποιο παιδί και δεν έχει ρόδα αλλά πχ πατίνι και ενδιαφέρεται για ρόδα να δοκιμάσει, έχω ένα γνωστό μπορεί να έρθει με Xiaomi πατίνι.

Ή μπορεί κάποιος να είναι μέλος να μην έχει ρόδα να έρθει να μας γνωρίσει ξέροντας ότι θα έχουμε ρόδα για να δοκιμάσει.

Σενάρια τώρα νταξ..

 

Edited by Lefteris
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2019 at 12:44 AM, Petros Makris said:

Αν ξέρει κανείς κάποιον να ενδιαφέρεται, δίνω την Ε+ 300 ευρά.

Χμμ προσπαθώ να αγοράσω είτε C+ είτε Ε+ και έχω δει στα 180-220eu αρκετούτσικα. Δεν ήξερα ότι πάνε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα καταλαβαίνω λίγο καλύτερα τι εννοείς,


Είναι φυσικά κάτι που αν θες το κάνεις (δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε επ'αυτού :)).





 

Edited by Petros Makris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, blueg said:

Χμμ προσπαθώ να αγοράσω είτε C+ είτε Ε+ και έχω δει στα 180-220eu αρκετούτσικα. Δεν ήξερα ότι πάνε τόσο.

Εχεις κάποιο link να ρίξουμε μια ματιά?

Ακούγονται πολύ λίγα ...

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Petros Makris said:

Εχεις κάποιο link να ρίξουμε μια ματιά?

Ακούγονται πολύ λίγα ...

 

Κάποια τελευταία που δεν μπόρεσα να τσιμπήσω

https://www.ebay.de/itm/273785165098

https://www.ebay.de/itm/223443811892

 

Και αυτό δεν πρόλαβα ούτε την περιγραφή να διαβάσω

https://www.ebay.fr/itm/264251339932

 

Προφανώς έχει και κάποια στα 250-300 (αρκετά sold) και κάτι 350+ που δεν πουλιέται σχεδόν κανένα από ότι βλέπω.

Edited by blueg
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, blueg said:

Κάποια τελευταία που δεν μπόρεσα να τσιμπήσω

https://www.ebay.de/itm/273785165098

https://www.ebay.de/itm/223443811892

Το πρώτο δεν λέει μεταφορικά (γενικά λέει ότι δεν το στέλνει), και το δεύτερο έχει μεταφορικά 32Ε. 

Και υποθέτω ότι επειδή η ρόδα είναι 15 κιλά πακεταρισμένη για Ελλάδα θα σου ζήταγε κι'αλλα χρήματα, δεν φτάνουν τα 32Ε (αν είσαι Ελλάδα).

Πολύ καλές τιμές απλά με το ebay δεν ξέρεις τι παίρνεις.

Λογικά θα βρεις και άλλα τέτοια auctions, απλά συνυπολόγισε και τα μεταφορικά (ρίξε και μια ερώτηση καλού κακού για την χώρα σου πόσο κοστίζει η μεταφορά).



 

Edited by Petros Makris
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petros Makris said:

Το πρώτο δεν λέει μεταφορικά (γενικά λέει ότι δεν το στέλνει), και το δεύτερο έχει μεταφορικά 32Ε. 

Και υποθέτω ότι επειδή η ρόδα είναι 15 κιλά πακεταρισμένη για Ελλάδα θα σου ζήταγε κι'αλλα χρήματα, δεν φτάνουν τα 32Ε (αν είσαι Ελλάδα).

Πολύ καλές τιμές απλά με το ebay δεν ξέρεις τι παίρνεις.

Λογικά θα βρεις και άλλα τέτοια auctions, απλά συνυπολόγισε και τα μεταφορικά (ρίξε και μια ερώτηση καλού κακού για την χώρα σου πόσο κοστίζει η μεταφορά).

Στέλνω σε όλους μήνυμα πρώτα και τα κόστη για μεταφορικά που μου είπανε ήταν 30-35eu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις c+ απο εβαυ ζήτα του αν μπορεί να σου βγάλει μία φώτο την μπαταρία, μερικά νέα c+ την έχουν σε διάφανο πλαστικό και φαίνονται τα κελιά, σε αυτά έχουν μπαταρίες των 10Α, ίδια δυνατές με του ε+ απλά πιο μικρή χωρητικότητα. Έτσι θα μπορείς να το μετατρέψεις σε ε+ μετά, αυτα τα 2-3 χιλιόμετρα κάνουν διαφορά νομίζω. 

Αν δεν έχεις σκοπό να πειράξεις το c+, να του αλλάξεις λογισμικό κλπ, τότε η σύγκριση με το ε+ δεν εχει νόημα, το ε+ είναι πιο σοβαρό μηχάνημα, σίγουρα 50% στην τιμή πάνω αν οι μπαταρίες του δεν εχουν χαλάσει.

Edited by enaon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, enaon said:

αν πάρεις c+ απο εβαυ ζήτα του αν μπορεί να σου βγάλει μία φώτο την μπαταρία, μερικά νέα c+ την έχουν σε διάφανο πλαστικό και φαίνονται τα κελιά, σε αυτά έχουν μπαταρίες των 10Α, ίδια δυνατές με του ε+ απλά πιο μικρή χωρητικότητα. Έτσι θα μπορείς να το μετατρέψεις σε ε+ μετά, αυτα τα 2-3 χιλιόμετρα κάνουν διαφορά νομίζω. 

Αν δεν έχεις σκοπό να πειράξεις το c+, να του αλλάξεις λογισμικό κλπ, τότε η σύγκριση με το ε+ δεν εχει νόημα, το ε+ είναι πιο σοβαρό μηχάνημα, σίγουρα 50% στην τιμή πάνω αν οι μπαταρίες του δεν εχουν χαλάσει.

Προσπαθώ να βρω ένα από τα 2 μέχρι 200eu περίπου. Ότι μου κάτσει :P Θα τσεκάρω για την μπαταρία αν είναι though. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

οριακά είναι τόσο χαμηλά τα 200 που ίσως κάτι πάει στραβά πάντως. Και εγώ θα ήθελα να βρω ένα με τόσα περίπου για αρκετούς γνωστούς μου, αλλά η αλήθεια είναι οτι η μπαταρία μόνο αν την φτιάξεις μόνος σου αν ήξερες κάτω από 100 δεν πάει. Στα 200 ευρώ αντικειμενικά αν η μπαταρία είναι καλή σχετικά, είναι σαν να αγοράζεις μόνο την μπαταρία και τα υπόλοιπα να είναι δώρο, αν δεν είναι καλή θα κοστίσει άλλα 200 από το ινετ. 

Καλή επιτυχία πάντως εύχομαι, αν ψάχνεις βρίσκεις.  :)

 

υγ. πάντως μέχρι πριν 10 μέρες και για περίπου 8 μήνες, το γκεαρμπεστ έδινε το c+ με περίπου 270 τελική τιμή. Αν θα έδινες 200 περίπου για ένα μεταχειρισμένο, ίσως κοίτα μήπως το ξαναβάλει σε λίγες μέρες που θα τελειώσει το στοκ της ευρωπαϊκής αποθήκης που θέλει άλλα 100 για να το στείλει.  

Edited by enaon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό μάλλον θα την φάμε.... 

Κάθε μέρα λέει όχι βροχές και τελικά βρέχει.

Και το windy (νομίζω) δίνει βροχή για κυριακή μεσημέρι. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...