Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

48 minutes ago, enaon said:

ωραία, ας το πούμε και ας πάμε και με τις αλκυονίδες το επόμενο έτος,  δεν είναι τόσο βιαστικό, καλή αρχή κάναμε πάντως, μπράβο Πέτρο που ανακίνησες το θέμα. :)

Χα! Οποτε θέτε, εμένα θα με βρίσκετε εκεί συχνά, απο τρίτη-τετάρτη. Θα ενημερώσω όταν είναι!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petros Makris said:

Οκ μιλάμε γιατί είναι και εβδομάδα με βροχές.

Ναι φαντάσου 1πμ με ξύπνησαν χαλάζι βροχή και θόρυβος!! :-O 

8 hours ago, enaon said:

ωραία, ας το πούμε και ας πάμε και με τις αλκυονίδες το επόμενο έτος,  δεν είναι τόσο βιαστικό, καλή αρχή κάναμε πάντως, μπράβο Πέτρο που ανακίνησες το θέμα. :)

 

Λευτέρη δεν έχω βρεί πουθενά ελληνικό φόρουμ, αλλά νομίζω καλά είμαστε εδώ, θα πρέπει να γίνουμε πάρα πολλοί για να έχει νόημα κάτι διαφορετικό. Πάντως έχω καταφέρει να προσηλυτίσω 7-8 ανθρώπους αυτό τον καιρό, ελπίζω πρός το καλοκαίρι να περνάμε την ντουζίνα :)

 

αυτό το νήμα πάντως απο την σελίδα 10 και μετά είναι δικό μας, τους έχω πρήξει :lol:

https://www.phorum.com.gr/viewtopic.php?f=39&t=1675

Βλέπω όρεξη υπάρχει, οπότε κάτι θα γίνει ωραία!

Όσο για εδώ ναι μια χαρά είναι γρήγορο και άνετο δεν λέω.. φέρε κόσμο :P

8 hours ago, Petros Makris said:

Χα! Οποτε θέτε, εμένα θα με βρίσκετε εκεί συχνά, απο τρίτη-τετάρτη. Θα ενημερώσω όταν είναι!

Περιμένουμε νέα σου! :D 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είχα μια υποχρέωση αγία, και γύρισα και έκανα μια γύρα πολυτεχνειούπολη.

11km βόλτα και έφαγε μόνο 8% μπαταρία το ks16s. Απίστευτο.

Λευτέρη ούτε να το σκέφτεσαι για πιο φαρδυά ρόδα, δεν είναι καθόλου ευχάριστη εμπειρια. 16άρα είναι πολύ σωστό μέγεθος.

Είχε όμως μπόλικο κρύο και ψιλοταλαιπωρήθηκα, δεν είμαι για να ξαναβγαίνω αμέσως τώρα. 

Δεν ξέρω τι σε εξυπηρετεί αν θές έλα σκοπευτήριο Καισαριανής σήμερα το απόγευμα (χωρίς μπύρες :-)). 

Πες μου αν σε ψήνει να σου πω οδηγίες κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι guys.. Μόλις ολοκληρώθηκε η πρώτη επαφή με τον φίλο @Petros Makris είχαμε αρκετή ώρα για να χαρούμε βόλτα σε ένα υπέροχο πάρκο.

Σας προσκαλούμε όσοι είστε Αθήνα σε ένα ακόμα meeting "Ροδάτο" ώστε και να γνωριστούμε και να γουστάρουμε. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μάγκες, το δικό μου wheel τελικά πέθανε.

Είμαι σε φάση που μαζεύω καλά φράγκα να πάρω εργαλείο είτε σαν του Πέτρου (KS16S) ή παρεμφερες.

Μέχρι τότε αν θέλετε ένα meetup για επαφή καφέ (σαφώς), γνωριμία και ανταλλαγή γνώσεων απόψεων κλπ, αναφέρετέ το εδώ.

Για παράδειγμα αυτή τη βδομάδα όλα μου τα απογεύματα είναι ανοιχτά, οπότε εάν θέλετε διαλέγουμε ημ/νια μέρος και ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σόρρυ εγώ δεν πολύ μπορώ αυτόν τον καιρο

Το ks16s είναι μάλλον η πιο ισορροπημένη ρόδα της αγορας, νομίζω δεν θα το μετανιώσεις.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petros Makris said:

Σόρρυ εγώ δεν πολύ μπορώ αυτόν τον καιρο

Το ks16s είναι μάλλον η πιο ισορροπημένη ρόδα της αγορας, νομίζω δεν θα το μετανιώσεις.

 

 

Η απουσία σου είναι αισθητή!!

Πάντως από όσο το είδα και από κοντά και από όσο ακούω και online, βίντεο forums κλπ, είναι πραγματικά η ρόδα που τα κάνει όλα λίγο καλύτερα από τις άλλες σε όλους του τομείς.

  • Σωστά πετάλια
  • Σωστό μέγεθος
  • Καλό χερούλι
  • Ικανοποιητικό βάρος
  • Πολύ καλή συμπεριφορά
  • Πολύ καλή μπαταρία και μοτέρ
  • Ωραία χρώματα
  • Δυνατή εφαρμογή

Ε δε νομίζω να θέλει κάποιος κάτι παραπάνω από ένα εργαλείο! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κυρίες και κύριοι, πλέον καλημέρα σας (00:05πμ εδώ)

Ήρθε αυτή η ώρα που περιμέναμε όλοι!!!

C3Us2Fn.gif

Θέλω να σας ενημερώσω ότι εγώ και ο αγαπητός συμφορουμήτης @Petros Makris
θέλουμε να σας καλέσουμε για meeting και βόλτα την

ΚΥΡΙΑΚΉ 31/3

Περιοχή που θα βρεθούμε :

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥΠΟΛΗ ΖΩΓΡΑΦΟΥ / ΙΛΙΣΙΑ

πρωϊνή ώρα 10:00 ώστε να τελειώσουμε κοντά στις 13:00 με 13:30
να έχουν χρόνο οι συμμετέχοντες να γυρίσουν σπίτια τους για μεσημέρι.

Μπορείτε να φέρετε την ρόδα σας, δεν μπορείτε να φέρετε ρόδα, τότε κάποιος θα
βοηθήσει δανείζοντας την δική του, αν έρθετε όλοι με ρόδα όμως θα καταφέρουμε
να κάνουμε και μια "α" απόσταση/βόλτα. Εάν δεν έχετε ρόδα, πάλι θέλουμε να έρθετε
όμως γιατί αλλιώς δεν θα έχετε πολλές ευκαιρίες να γνωρίσετε το αντικείμενο από
κοντά και να δείτε γιατί έχουμε τρελαθεί όλοι με τα electric unicycles.

Στο meetings πέρα από βόλτα θα αναπτύξουμε και θέματα όπως :

  • Γιατί EUC
  • Είμαι τόσα κιλά, ποιο προτείνεις
  • Μου αρέσει η "τάδη" ρόδα, κάνει για μένα
  • Τεχνικές "ανέβα/κατέβα", εμπόδια κ.α.
  • Ανταλλακτικά, self-service, κ.α.
  • Προστασία του αναβάτη, τι δεν πρέπει να κάνεις για να μη φας τα μούτρα σου
  • Extras, π.χ. αξεσουάρ, ρολόγια, ταχύμετρα, modifications, κ.α.

Σαφώς πέρα από αυτά δεν σας σταματάει κανείς από το να ρωτήσετε "ελεύθερα"
χωρίς ντροπές και άλλα.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να έρθετε στη παρέα μας εάν δεν σας περισσεύει όρεξη για χαβαλέ
και τρέλες, δεν ξέρω αν φαίνεται και από εμένα, αλλά εμείς γουστάρουμε γενικά
πολύ την φάση αυτή και θέλουμε να ανέβει στην Ελλάδα για να μπορούμε να
αλληλοϋποστηριζόμαστε και να γίνουμε καλύτεροι.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ !!!

NEAvJRpt.png
Τo meeting το προτείνει και ο "WheelPool" :P

Edited by Lefteris
signature, time + date
Link to comment
Share on other sites

Το κλείνουμε Κυριακή Λεφτέρη αφού μπορούμε όλοι, όπου πολλά ψηφίσματα βλέπεις τι γίνεται, βουλή μνημόνια κλπ.

Το Σάββατο έχει ανοιχτά μαγαζιά, ας το αποφύγουμε.

Πάμε για Κυριακή 10 το πρωί αφού μπορούμε και οι τρείς.

Το ραντεβού Ηρώων Πολυτεχνείου και Οδυσσέα Ανδρούτσου στην πύλη εισόδου.

 

123.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θέμα προς συζήτηση στα τους εδώ Ελληναράδες.

Σκεφτόμουν να ανοίξω μια μικρή κοινότητα forum script σε Discourse που άνοιξαν πρόσφατα και κάτι φίλοι στο linux-user.gr για εμάς εδώ τους fans του είδους κι ας μην πάρει ποτέ κόσμο μέσα, αρκεί να ξέρουμε είμαστε "εκεί" και αν ψάξει κανείς ποτέ στο μέλλον να το έχει το Google.. να βάλω κανένα οδηγό τπτ οδηγίες μεταφρασμένα από του εξωτερικού, κανένα πίνακα με χαρακτηριστικά, εκεί θα βοηθήσετε αν μπορείτε. Για μένα είναι παιχνίδι να το στήσω σε πολύ λίγο χρόνο, θα βάλω και ότι κατηγορία χρειάζεται κλπ... Εάν έχετε πάλι να προτείνετε κάποιο forum script ή άλλο, be my guest!

ξέρω γω αυτά.

Αναλαμβάνω εγώ hosting κλπ έχω τα πάντα, απλά θέλω την άποψή σας πάνω σε αυτό.

Υ.Γ. Το παρόν θέμα θα συζητηθεί και στο meeting για τις απόψεις σας από κοντά και θα συμπεριληφθούν και από εδώ και βλέπουμε.

Edit: είναι ελεύθερο το euc.gr να το πάρω λέτε? :P ή αν είναι πείτε :D

Edited by Lefteris
edit
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Αν και χωρίς μεγάλη εμπειρία στα euc (4 φορές όλες κι όλες) με έχει ήδη συνεπάρει. Θα προσπαθήσω να έρθω.  Ήμουν χθες πανεπιστημιούπολη και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό σημείο για βόλτες. Πολύ καλή επιλογή. Έχει τα πάντα .. ευθείες, εντός και εκτός δρόμου, στενά μονοπάτια, αλάνες. Και επιτέλους βόλτα με euc riders. Τους φίλους  ποδηλάτες, αν και κατέβαλαν υπερπροσπάθεια, :) συνέχεια  έπρεπε να τους περιμένω :). 

Edited by inMotional
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχώρεσε με δεν κατάλαβα που λες για τους ποδηλάτες...

Edit: είχες προσπαθήσει να κάνεις meeting με γκρουπ από ποδηλάτες αν το έπιασα σωστά και δεν βγήκε?

Edited by Lefteris
edit
Link to comment
Share on other sites

εγώ κατάλαβα τι λέει, οτι τους καταπίνει :)

και εγώ το ίδιο παθαίνω, αν δώ ποδήλατο απο μακρυά κάτι με πιάνει, βγαίνω εκτός στόχου, ξεχνάω που πήγαινα και βάζω σκοπό να του σπάσω τα νεύρα. Όταν τον πλησιάσω περιμένω λίγο να έρθει η ερώτηση: -τι ειναι αυτό; -ποδήλατο χωρίς βοηθητική, και εξαφανίζομαι :ph34r:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, inMotional said:

Χαιρετώ την παρέα. Αν και χωρίς μεγάλη εμπειρία στα euc (4 φορές όλες κι όλες) με έχει ήδη συνεπάρει. Θα προσπαθήσω να έρθω.  Ήμουν χθες πανεπιστημιούπολη και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό σημείο για βόλτες. Πολύ καλή επιλογή. Έχει τα πάντα .. ευθείες, εντός και εκτός δρόμου, στενά μονοπάτια, αλάνες. Και επιτέλους βόλτα με euc riders. Τους φίλους  ποδηλάτες, αν και κατέβαλαν υπερπροσπάθεια, :) συνέχεια  έπρεπε να τους περιμένω :). 

Πολυτεχνειουπολη κ οχι Πανεπιστημιουπολη ειναι το ραντεβου!
Εχει πολύ καλές πίστες :)

 

 

Edited by Petros Makris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Lefteris said:

Θέμα προς συζήτηση στα τους εδώ Ελληναράδες.

Σκεφτόμουν να ανοίξω μια μικρή κοινότητα forum script σε Discourse που άνοιξαν πρόσφατα και κάτι φίλοι στο linux-user.gr για εμάς εδώ τους fans του είδους κι ας μην πάρει ποτέ κόσμο μέσα, αρκεί να ξέρουμε είμαστε "εκεί" και αν ψάξει κανείς ποτέ στο μέλλον να το έχει το Google.. να βάλω κανένα οδηγό τπτ οδηγίες μεταφρασμένα από του εξωτερικού, κανένα πίνακα με χαρακτηριστικά, εκεί θα βοηθήσετε αν μπορείτε. Για μένα είναι παιχνίδι να το στήσω σε πολύ λίγο χρόνο, θα βάλω και ότι κατηγορία χρειάζεται κλπ... Εάν έχετε πάλι να προτείνετε κάποιο forum script ή άλλο, be my guest!

ξέρω γω αυτά.

Αναλαμβάνω εγώ hosting κλπ έχω τα πάντα, απλά θέλω την άποψή σας πάνω σε αυτό.

Υ.Γ. Το παρόν θέμα θα συζητηθεί και στο meeting για τις απόψεις σας από κοντά και θα συμπεριληφθούν και από εδώ και βλέπουμε.

Edit: είναι ελεύθερο το euc.gr να το πάρω λέτε? :P ή αν είναι πείτε :D

Λευτέρη, ότι τραβάει η ψυχή σου.

Δεν πολύείμαι active σε τέτοια τι να σου πω.

Ισως είναι καλό για αγγελίες κλπ, αλλά δεν βλέπω καμια κίνηση ώστε να υπάρχει ανάγκη επι του παρόντος. Στο μέλλον μπορεί να αλλάξει το τοπίο δεν λέω.

Μήπως να έκανες κατι πιο γενικό για ηλεκτροκίνητα να έχει κόσμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...