Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

On 01/27/2016 at 0:32 PM, puntofato said:

A lot of people have seen me riding it in the city. I use it to go to work several days of the week because I am tired of the motorbike and the traffic. Hope that people will start buying those EUCs and change the way they move around our city...

This finally be the answer to the traffic and pollution problems in Athens. I had a difficult time getting around last time I visited, between the public transportation strikes and difficulty owning a car.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Geia sas! 
Hello everyone! 
Είμαι αρκετό καιρό στο forum αλλα τώρα βρήκα το thread σου, αυτή τι στιγμή δεν είμαι στην Ελλάδα αλλα θα έρθω αρχές ιανουαρίου. Ποιο έχεις? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
15 hours ago, Lefteris said:

Old αλλά δεν έχουμε κι άλλο! :P

Ψήνομαι, χρόνο δεν έχω :( 

Εισαι Αθηνα?

 

Το ΕΜΠ στου ζωγραφου ειναι φανταστικος παιδοτοπος. Ειχα παει κ εχτες.

Τριτη/Τεταρτη περμινενω KS16S και θα βγω μολις κανει καλη μερα (οχι βροχη)

 

Χρονο για ροδα παντα βρισκεις!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επικοινώνησε οταν φτιαχτείς.

Αλλά μια συμβουλή, το φθηνό είναι και ακριβό :)

Αυτή την στιγμή πουλάει ο 1rad το z10 σε αρκετά καλή τιμή (1600 κοντά).

Θα ήθελες να έχεις μπει σε κάτι τόσο καλό με τόσο λίγη μπαταρία; Εγώ θα πήγαινα σε Z10 με την μία!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μπορεί γρήγορο αλλά high maintenance EUC μέχρι να το αδειάσω θα περνάει καιρός και θα το χαλάσω ενώ το Ζ6 έχει και την ταχύτητα που θέλω και τη μπαταρία που θέλω και το φαρδύ λάστιχο. 

 

Επίσης έχω άκρη να το πάρω το Ζ10 μόνο με 1450 τελική Ευρώπη με εγγύηση Γερμανίας. Όποιος θέλει μου λέει 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Lefteris said:

Όχι μπορεί γρήγορο αλλά high maintenance EUC μέχρι να το αδειάσω θα περνάει καιρός και θα το χαλάσω ενώ το Ζ6 έχει και την ταχύτητα που θέλω και τη μπαταρία που θέλω και το φαρδύ λάστιχο. 

Δεν έχει να κάνει μόνο με το range πάντως, μια μπαταρία πρέπει να μπορεί να δώσει και ισχύ.

Η σχεδίαση της Ζ6/Z10 νομίζω έχει νόημα μόνο με αρκετή μπαταρία, αλλιως είναι underpowered.

Δες και εδώ για  cell configurations της σειράς Z

 

 

Edited by Petros Makris
Link to comment
Share on other sites

On 12/8/2018 at 11:01 PM, Petros Makris said:

Old topic, but 

Anybody in Athens?

Τέλεια πίστα στην Πολυτεχνειούπολη ΕΜΠ.

Υπάρχει κανείς για βόλτα;

να δώσω και εγώ το παρών να γίνουμε περισσότεροι :)

Μένεις κοντά στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή Πέτρο; Αν όχι, υπάρχει και ένας εκεί, πρέπει να τον βρούμε  

εγώ ευχαρίστως έρχομαι για βόλτα στο εμπ, έχω ενα c+ με αλλαγή firmware οπότε δεν θα μπορώ να ακολουθήσω, αλλά έρχομαι και απλά να δώ το 16s να μάθω πώς είναι :rolleyes:

 

βάζω και ένα βντεάκι που έκανα πρόσφατα απο την χαρά μου που ανακάλυψα τα μονόκυκλα

 

 

Edited by enaon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petros Makris said:

Wow. Μπορείς να μου στείλεις PM με περισσότερο info? 
 

Σε λίγο σου στέλνω 

7 hours ago, Petros Makris said:

Δεν έχει να κάνει μόνο με το range πάντως, μια μπαταρία πρέπει να μπορεί να δώσει και ισχύ.

Η σχεδίαση της Ζ6/Z10 νομίζω έχει νόημα μόνο με αρκετή μπαταρία, αλλιως είναι underpowered.

Δες και εδώ για  cell configurations της σειράς Z

 

 

Δεν αντιλέγω και καταλαβαίνω από που έρχεται όλο αυτό αλλά και πάλι τα 45χλμ/ω δεν θα τα φτάσω γιατί από πέρυσι σε φέτος που το Firewheel clone μου έχει χαλάσει έχω αφήσει και τον εαυτό μου και πάχυνα λίγο, έφτασα ο παπάρας τα 110 κιλά ( 😩😡 ) προσπαθώ να κάνω ένα come back, ναι το Ζ10 θα με πήγαινε φέτα αλλά κοιτάζω και το ότι δεν το δουλεύω κάθε μέρα και σκέφτομαι τη μπαταρία. 

Έχω διαβάσει εδώ από μέλη όπως ο esaj για τις μπαταρίες και σκέφτομαι in the long run Εάν δεν μπορώ να την αδειάζω συχνά θα τη χαλάσω πιο γρήγορα και δε λέει. Αυτός είναι πραγματικά ο λόγος που θέλω το Ζ6 και λίγο τα €.. 

1 hour ago, enaon said:

να δώσω και εγώ το παρών να γίνουμε περισσότεροι :)

Μένεις κοντά στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή Πέτρο; Αν όχι, υπάρχει και ένας εκεί, πρέπει να τον βρούμε  

εγώ ευχαρίστως έρχομαι για βόλτα στο εμπ, έχω ενα c+ με αλλαγή firmware οπότε δεν θα μπορώ να ακολουθήσω, αλλά έρχομαι και απλά να δώ το 16s να μάθω πώς είναι :rolleyes:

 

βάζω και ένα βντεάκι που έκανα πρόσφατα απο την χαρά μου που ανακάλυψα τα μονόκυκλα

 

 

Ωπ ωραίος.. Είχες έμπνευση για το βίντεο ε; 👌🤘💪😀😁 γαμάτος 🤘.. 

Πρέπει τελικά σιγά σιγά να μαζευτούμε. 

Το κακό είναι ότι το τρέχον EUC μου είναι 3,5 χρόνων και εκτός του ότι είναι χάλια έχει θέμα στο ότι δεν φορτίζει πλήρως και δεν αποφορτίζει σωστά οπότε δεν έχω EUC εμπειρία που θα ήθελα. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2016 at 11:28 PM, mister.c said:

Geia sas! 
Hello everyone! 
Είμαι αρκετό καιρό στο forum αλλα τώρα βρήκα το thread σου, αυτή τι στιγμή δεν είμαι στην Ελλάδα αλλα θα έρθω αρχές ιανουαρίου. Ποιο έχεις? 

Τελικά θα σε έχουμε παρέα από Γενάρη; 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, enaon said:

να δώσω και εγώ το παρών να γίνουμε περισσότεροι :)

Μένεις κοντά στο σκοπευτήριο στην Καισαριανή Πέτρο; Αν όχι, υπάρχει και ένας εκεί, πρέπει να τον βρούμε  

εγώ ευχαρίστως έρχομαι για βόλτα στο εμπ, έχω ενα c+ με αλλαγή firmware οπότε δεν θα μπορώ να ακολουθήσω, αλλά έρχομαι και απλά να δώ το 16s να μάθω πώς είναι :rolleyes:

 

Ναι φίλε, εγώ γυρνάω σκοπευτήριο! Δυο τρεις φορές την μέρα βγαίνω όταν δεν βρέχει, μιλάμε για πολύ εθισμό.

Σε 2-3 μέρες μου έρχεται το ks16s, θα έχω και spare το one E+ πάντως για την βόλτα. 
Με τo E+ έχω κάνει αξιοπρεπή βόλτα ΕΜΠ αλλά επειδή είμαι λίγο βαρύς το φοβάμαι μήπως με ρίξει.
Πάντως το φέρνω για να παίξουμε.

Επίσης εγώ κατεβαίνω και με ένα φίλο ακόμα οπότε θα αρχίσουμε να μαζευόμαστε κοπάδι. Τι ωραία....

 

2 hours ago, Lefteris said:

 

Δεν αντιλέγω και καταλαβαίνω από που έρχεται όλο αυτό αλλά και πάλι τα 45χλμ/ω δεν θα τα φτάσω γιατί από πέρυσι σε φέτος που το Firewheel clone μου έχει χαλάσει έχω αφήσει και τον εαυτό μου και πάχυνα λίγο, έφτασα ο παπάρας τα 110 κιλά ( 😩😡 ) προσπαθώ να κάνω ένα come back, ναι το Ζ10 θα με πήγαινε φέτα αλλά κοιτάζω και το ότι δεν το δουλεύω κάθε μέρα και σκέφτομαι τη μπαταρία. 

Έχω διαβάσει εδώ από μέλη όπως ο esaj για τις μπαταρίες και σκέφτομαι in the long run Εάν δεν μπορώ να την αδειάζω συχνά θα τη χαλάσω πιο γρήγορα και δε λέει. Αυτός είναι πραγματικά ο λόγος που θέλω το Ζ6 και λίγο τα €.. 

 

Το θέμα δεν είναι η ταχύτητα αλλά μη σε ρίξει, όσο δεν έχει να δώσει ισχύ μια μπαταρία μπορεί να στην κάνει.
Οσο πιο ισχυρη μια ρόδα τόσο πιο ασφαλής (μιλάω φυσικά για χαμηλές ταχύτητες).

Και εγώ 110 είμαι και για ασφάλεια θα πήγαινα σε ότι πιο δυνατο υπάρχει!

 

Είναι πάντως κρίμα τώρα που έχουν εξελιχθεί τόσο να μην το χαίρεσαι !! Με το καλό να πάρεις αυτό που θες πάντως

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, enaon said:

 

βάζω και ένα βντεάκι που έκανα πρόσφατα απο την χαρά μου που ανακάλυψα τα μονόκυκλα

πωπω μιλάμε για editing skills όχι αστεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2018 at 11:17 AM, Petros Makris said:

 

Ναι φίλε, εγώ γυρνάω σκοπευτήριο! Δυο τρεις φορές την μέρα βγαίνω όταν δεν βρέχει, μιλάμε για πολύ εθισμό.

Σε 2-3 μέρες μου έρχεται το ks16s, θα έχω και spare το one E+ πάντως για την βόλτα. 
Με τo E+ έχω κάνει αξιοπρεπή βόλτα ΕΜΠ αλλά επειδή είμαι λίγο βαρύς το φοβάμαι μήπως με ρίξει.
Πάντως το φέρνω για να παίξουμε.

Επίσης εγώ κατεβαίνω και με ένα φίλο ακόμα οπότε θα αρχίσουμε να μαζευόμαστε κοπάδι. Τι ωραία....

Ωραία, και εγώ έχω άλλους τρεις αλλά ακόμα μαθαίνουν :)

Σε έχει πιάσει ο φακός του phorum.com.gr, πλάκα έχει, περιμένω με χαρά να σου έρθει το 16s και να πάμε βόλτα. :)

https://www.phorum.com.gr/viewtopic.php?f=43&t=3538&p=336247#p336247

 

Edited by enaon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάσημος!!! :D:P

Παιδιά αν έρθω θα έρθω με το χρέπι ένα παλιό firewheel clone που ίσα που πάει.. οπότε αν βρεθούμε πλατεία γύρω γύρω γιατί εμένα δεν αντέχει πάνω από 1χλμ πια.. :'( :(

Είναι αισίως 5 χρονών.. κι ένα deal που είχα για το Ζ6 έσπασε, παραπάνω για το Ζ10 δεν παίζουν τώρα κοντά, οπότε για την παρέα θα έρθω ;):D 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lefteris said:

Διάσημος!!! :D:P

Παιδιά αν έρθω θα έρθω με το χρέπι ένα παλιό firewheel clone που ίσα που πάει.. οπότε αν βρεθούμε πλατεία γύρω γύρω γιατί εμένα δεν αντέχει πάνω από 1χλμ πια.. :'( :(

 Είναι αισίως 5 χρονών.. κι ένα deal που είχα για το Ζ6 έσπασε, παραπάνω για το Ζ10 δεν παίζουν τώρα κοντά, οπότε για την παρέα θα έρθω ;):D 

θα έχει ο Πέτρος λέει το παλιό του e+, ευκαιρία μοιάζει πάντως να βρεθούμε 3, απο τρεις και πάνω είμαστε συμμορία, καλά είναι για αρχή. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

btw 
Ξέρουμε κανένα forum ελληνικό με τρελαμένους σαν εμάς ?

Χρόνια τώρα στο κουρμπέτι δεν έχω βρει, ούτε να είναι ενσωματομένο κάτι π.χ. σε φόρουμ ποδηλάτων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργο πρόγραμμα την άλλη βδομάδα, ξεχνάμε τις Κυριακές που είμαι 2πλοβάρδια.

Για την ερχόμενη βδομάδα.. :

  • Τρίτη μπορεί να έχω απόγευμα (μπορεί)
  • Τετάρτη ρεπό (εκτός κι αν με φέρουν μέσα αν κάποιος έχει θέμα)
  • Παρασκευή μπορεί να έχω απόγευμα (πάλι μπορεί)

Αυτά :-/ 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Lefteris said:

Είμαι περίεργο πρόγραμμα την άλλη βδομάδα, ξεχνάμε τις Κυριακές που είμαι 2πλοβάρδια.

Για την ερχόμενη βδομάδα.. :

  • Τρίτη μπορεί να έχω απόγευμα (μπορεί)
  • Τετάρτη ρεπό (εκτός κι αν με φέρουν μέσα αν κάποιος έχει θέμα)
  • Παρασκευή μπορεί να έχω απόγευμα (πάλι μπορεί)

Αυτά :-/ 

Οκ μιλάμε γιατί είναι και εβδομάδα με βροχές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία, ας το πούμε και ας πάμε και με τις αλκυονίδες το επόμενο έτος,  δεν είναι τόσο βιαστικό, καλή αρχή κάναμε πάντως, μπράβο Πέτρο που ανακίνησες το θέμα. :)

 

Λευτέρη δεν έχω βρεί πουθενά ελληνικό φόρουμ, αλλά νομίζω καλά είμαστε εδώ, θα πρέπει να γίνουμε πάρα πολλοί για να έχει νόημα κάτι διαφορετικό. Πάντως έχω καταφέρει να προσηλυτίσω 7-8 ανθρώπους αυτό τον καιρό, ελπίζω πρός το καλοκαίρι να περνάμε την ντουζίνα :)

 

αυτό το νήμα πάντως απο την σελίδα 10 και μετά είναι δικό μας, τους έχω πρήξει :lol:

https://www.phorum.com.gr/viewtopic.php?f=39&t=1675

Edited by enaon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...