Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

1 minute ago, Lefteris said:

Επίσης για ευκολία άμεσης επικοινωνίας πέρα από το forum έχω φτιάξει ένα Telegram Group

https://t.me/pevgreece (pev == personal electric vehicle)

όσοι πιστοί είναι public και χωρίς δικό μας bot, αν δείτε τπτ διαφημίσεις πείτε μου να πετάξω έξω τα bots..

Νομίζω καλύτερα εδώ. Ενα σημείο επικοινωνίας όχι πολλα. Τι ωφελούν τα forks?

Edited by Petros Makris
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Petros Makris said:

Νομίζω καλύτερα εδώ. Ενα σημείο επικοινωνίας όχι πολλα. Τι ωφελούν τα forks?

Για άμεσα notifications στο κινητό π.χ., για την ευκολία του να μην μπεις μέσα στο mail σου να δεις την ειδοποίηση και να ανοίξεις browser tab.. ξέρω γω.. όχι?

καλά το σβήνω.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Lefteris said:

Για άμεσα notifications στο κινητό π.χ., για την ευκολία του να μην μπεις μέσα στο mail σου να δεις την ειδοποίηση και να ανοίξεις browser tab.. ξέρω γω.. όχι?

καλά το σβήνω.

Διότι υπάρχουν δύο σημεία που γίνονται συννενοήσεις μετά. Γιατί έτσι χάνεται η μπάλα και δεν ξέρεις πιο να κοιτάξεις.... Το φόρουμ είναι indexed σε search engines, αν ψάχνει κάποιος να βρει άλλους απο Αθήνα πως θα τους βρει στο telegram?

Και κάποιοι μπορεί να μην προτιμούν το chatting και τα Notifications ( πχ εγώ :P)


 

Edited by Petros Makris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και έγω με τη σειρά μου την επιτυχία της πρώτης συνάντησης. 5 ρόδες να αλωνίζουν τον χώρο της πολυτεχνούπολης... Συναρπαστικό! Πάνω απ΄ολα χάρικα που γνώρισα  από κοντά όλα τα παιδιά.

Σήμερα ένα ακόμα milestone για το V10F.  Ήρεμα και αποφασιστικά με πήγε στη δουλειά. Πολύ ώραία αίσθηση.  Δεν συμβαίνει συχνά να πηγαίνεις στη δουλειά, Δευτέρα πρωί, με τόσο καλή διάθεση.

Εις το επανιδείν!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και αν θέλεις νοτιφικάτιον στέλνει στο εμαιλ, μια χαρά είναι εδώ. Γράφουμε και στα Ελληνικά να διαδίδουμε το αλφάβητο. Πάντως Λευτέρη όταν γίνουνε 500σιοι, βλέπουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Petros Makris said:

Διότι υπάρχουν δύο σημεία που γίνονται συννενοήσεις μετά. Γιατί έτσι χάνεται η μπάλα και δεν ξέρεις πιο να κοιτάξεις.... Το φόρουμ είναι indexed σε search engines, αν ψάχνει κάποιος να βρει άλλους απο αθήνα πως θα τους βρει στο telegram?

Και κάποιοι μπορεί να μην προτιμούν το chatting και τα Notifications ( πχ εγώ :P)


 

Διατάξτε!!! :P

2 minutes ago, inMotional said:

Να επιβεβαιώσω και έγω με τη σειρά μου την επιτυχία της πρώτης συνάντησης. 5 ρόδες να αλωνίζουν τον χώρο της πολυτεχνούπολης... Συναρπαστικό! Πάνω απ΄ολα χάρικα που γνώρισα  από κοντά όλα τα παιδιά.

Σήμερα ένα ακόμα milestone για το V10F.  Ήρεμα και αποφασιστικά με πήγε στη δουλειά. Πολύ ώραία αίσθηση.  Δεν συμβαίνει συχνά να πηγαίνεις στη δουλειά, Δευτέρα πρωί, με τόσο καλή διάθεση.

Εις το επανιδείν!!

Είναι αυτό που σου έλεγα χθες, μικρά βήματα ψυχολογικής ενδυνάμωσης.. όπως και να έχει όπου και να πας με τη ρόδα καλά θα νιώθεις!

Τώρα που σου έφυγε το άγχος, χεχ, πάει θα γίνεις γυριστρούλης!

1 minute ago, enaon said:

και αν θέλεις νοτιφικάτιον στέλνει στο εμαιλ, μια χαρά είναι εδώ. Γράφουμε και στα Ελληνικά να διαδίδουμε το αλφάβητο. Πάντως Λευτέρη όταν γίνουνε 500σιοι, βλέπουμε :)

Χμ καλά δεν θέλω να γίνουμε τόσοι, αλλά μόλις γίνουμε αρκετοί κάτι πρέπει να κάνουμε για την Ελληνική κοινότητα, πέρα από μια γωνία στη μέση του πουθενά!

Προς τον Γ. τώρα, που στέλνω τα βίντεο !?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(επαναλαμβάνω γιατί χάθηκε το μήνυμα με τις συζητήσεις)

Επόμενο meeting Κυριακή 21/04 στο Νιάρχο.    Μεσημεράκι

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Petros Makris said:

(επαναλαμβάνω γιατί χάθηκε το μήνυμα με τις συζητήσεις)

Επόμενο meeting Κυριακή 21/04 στο Νιάρχο.    Μεσημεράκι

 

Τώρα έγινε μεσημεράκιιιι :'( :P

Link to comment
Share on other sites

Αν ναι ξέχασα, εκεί δεν είναι σαν τις προάλλες, εκεί θα έχει κόσμο παιδιά!

Οπότε ξέρεις @Petros Makris κουδούνι στο δάχτυλο κλασσικά :P  :P  :P (triggering κάργα χαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι με πειράζεις και ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πάταγες κόρνες σε πεζό,

επ'ευκαιρίας όμως, τρία πράγματα για τους πεζούς

 

- Προσοχή στα παιδιά, ειδικά όταν είναι μικρά με γονείς, δεν υπάρχει τίποτα πιο εκνευριστικό να είσαι με το παιδί σου και να περνάει ένας που στο κάτω κάτω δεν ξέρεις αν θα σε χτυπήσει η όχι...

- Επίσης γέροι κ γριές, προσοχή είναι στο τελευταίο τους κανονάκι, ένα πέσιμο και τέρμα 

- Αν περνάς γρήγορα ανάμεσα σε πεζούς τρομάζουν (τι πιο λογικό), έχω ακούσει μερικές χριστο-παναγίες μέχρι τώρα (με ντόπλερ)

 

 

 

Edited by Petros Makris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γενικά παιδιά να φιλοσοφήσουμς την έννοια του κράνους και της προστασίας όταν είμαστε ανάμεσα σε κόσμο.  Αν πράγματι χρειάζονται, ο κόσμος έχει λόγο να μας φοβάται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, enaon said:

γενικά παιδιά να φιλοσοφήσουμς την έννοια του κράνους και της προστασίας όταν είμαστε ανάμεσα σε κόσμο.  Αν πράγματι χρειάζονται, ο κόσμος έχει λόγο να μας φοβάται. 

Χμ. πολύ σωστά,

Πάντως, ο μόνος λόγος που φοράω το κράνος είναι για τον φόβο ενός cut off. Αν μια ρόδα σβήσει για οποιοδήποτε λόγο, έχω την υποψία ότι δεν προλαβαίνεις να καταλάβεις τίποτα, οπότε μπορεί να μην προλάβεις να έχεις αντανακλαστικά σε μια πτώση. Δηλαδή σε ποδήλατο να πω την αλήθεια δεν θα φόραγα, δεν μπορώ εξηγήσω ακριβώς γιατί.

Ενα πράγμα που έχω καταλάβει στα σίγουρα είναι ότι αν δεν τρέχεις δεν σε φοβούνται (ακόμα και αν φοράς κράνος, γιατί ο άλλος σκέφτεται, πωπω θέλει ισσοροπία αυτό, λογικό που φοράει κράνος)


 

Edited by Petros Makris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παίξε με το finger bell πολύ καιρό και με είχε βολέψει μέχρι που όταν έπεσα κόντεψα να χάσω το δάχτυλο! :P

Αλλά θα το φέρω για σπάσιμο την Κυριακή :D  :D:D hahahahah

Περί pedestrians, δεν ξέρεις, όπως και με τα οχήματα, το που θα πάει ο άλλος, μπορεί τελευταία στιγμή να θες να προσπεράσεις κόσμο από τ'αριστερά και να κάνε να χαζμουρηθεί ένα πράγμα και να σου ρίξει μια ξόφαλτση και να ψάχνεσαι.

όσο για την τρίτη προς τέταρτη ηλικία, έχω φάει τρελή ήτα από γιαγια σε πεζοδρόμιο που έχει αυλόπορτα που ανοίγει, παρακαλώ, προς τα έξω και την πήρα όλη κοιλιά πόδια και γάματα γενικά :'(

Όσο για το κράνος, μου έκανε μια "α" εντύπωση αλλά κρατιέμαι για να μαζέψω για τη ρόδα..

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Petros Makris said:

Είναι η μεθεπόμενη Κυριακή 21. Σε περίπτωση που σου διέφυγε.. 

χμ.. ναι πω.. ρεζίλι.. βάλε κούραση λίγο στο μιξ..

Ωραία θα κανονίσω μέχρι τότε για σίγουρα.. ουφ

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 1:22 AM, enaon said:

γενικά παιδιά να φιλοσοφήσουμς την έννοια του κράνους και της προστασίας όταν είμαστε ανάμεσα σε κόσμο.  Αν πράγματι χρειάζονται, ο κόσμος έχει λόγο να μας φοβάται. 

https://www.insomnia.gr/articles/transport/cars/changes-in-how-lime-works-in-athens-ands-thessaloniki/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Petros Makris said:

Μάλιστα δεν το είχε πάρει το μάτι μου ότι έγινε ιστορία με τα Lime..

Να μη συμβαίνουν αυτά αλλά όταν σπάει ο διάολος το ποδάρι του γίνονται.

Λέτε να έχει και αρνητικές επιπτώσεις όλο αυτό αν αποφασίσουν κάτι και στη δική μας κατηγορία, σχεδόν σίγουρα.. :-/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lefteris said:

Μάλιστα δεν το είχε πάρει το μάτι μου ότι έγινε ιστορία με τα Lime..

tΝα μη συμβαίνουν αυτά αλλά όταν σπάει ο διάολος το ποδάρι του γίνονται.

Λέτε να έχει και αρνητικές επιπτώσεις όλο αυτό αν αποφασίσουν κάτι και στη δική μας κατηγορία, σχεδόν σίγουρα.. :-/

Οσο κυκλοφορούνε τα lime δεν μπορούνε να μας πούνε τίποτα.

Το μόνο καλό. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...