Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

Είναι δύσκολο να κρατήσουμε κάβα, αλλά κάποια βασικά να τα δανείζουμε για αρχάριους ή για όταν βγαίνουμε group rides θα ήταν πολύ καλή ιδέα.

Όλα ανάλογα με τον προϋπολογισμό. Για αρχή θα μπει ένα budget για το site που μέσα θα έχει hosting/domain (πληρωμένα από εμένα για 2 χρόνια), ένα budget για μπλουζάκια καπέλα κούπες αν θέλουμε και μετά βλέπουμε.

Αυτά για αργότερα και θα έχουν σαφώς και τη δική τους γωνία στη σελίδα μας.

Από την άλλη πρέπει να δώσουμε μεγάλη βάση για τα νομικά θέματα, θα προσπαθήσω να ξεχωρίσω όσο περισσότερο γίνεται τους τομείς και να τους αναπτύξω αλλά θα χρειαστώ σαφώς και τη δική σας συμμετοχή. Για να έχουμε και στόμα αν τυχόν γίνει κάτι με την Ελληνική νομοθεσία, χειρότερο από ότι έχουμε ακούσει ως τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου στείλετε αυτό το πρόβλημα με το Z10; 

Δεν το έχω διαβάσει κάπου. Στείλτε ένα url.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να το δω όλο λόγω Internet.  

Είναι ο ίδιος όμως που λέει ότι η ninebot δεν θα ξαναβγαλει ρόδα.. 

Έχουμε στατιστικά για καμένα z10 ή απλά μόνο αυτουνού;

Σε κανάλι του fb που γράφουν αρκετοί με πολλά χλμ δεν έχω διαβάσει κάτι πάντως. 

Αν έχεις τίποτα άλλο Λευτέρη στείλε μου να δω.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτό ελπίζουμε..

Παιδιά πήγαμε επική βόλτα με @Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος περάσαμε τα 40χλμ σε μια βόλτα, δεν υπάρχουν λόγια πρέπει να ξαναμαζευτούμε όπως τις προάλλες να σας δείξω διαδρομή πάνω στην προηγούμενη με συνέχεια..

Εγώ επίσης από το Νιάρχος πήρα την παραλιακή παράλληλα και ανέβηκα Αλίμου και πήγα και βρήκα στην Αργυρούπολη τη γυναίκα μου.. ναι.. το πήρα ΟΛΟ με ρόδα :o:w00t2:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guys...

Για ελάτε σγα-σγα και από το πλέον δικό μας...

IAkhLZ1t.png

EUC.gr | Κοινότητα Ηλεκτροκίνησης

Αν τυχόν υπάρξει πρόβλημα με τα email που δεν επιστρέφουν θα σας κάνω εγώ manual activation.

Link to comment
Share on other sites

Μου βρήκε  ένα τέτοιο πραγματακι απο το πενταλ της ks16s

@takeda ξέρεις που βρίσκω άλλο;

Είναι επικίνδυνο  να καβαλάω χωρίς αυτό;

EE98BDE6-7ED8-4252-8FCB-A686D28FF066.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Spinski said:

Μου βρήκε  ένα τέτοιο πραγματακι απο το πενταλ της ks16s

@takeda ξέρεις που βρίσκω άλλο;

Είναι επικίνδυνο  να καβαλάω χωρίς αυτό;

EE98BDE6-7ED8-4252-8FCB-A686D28FF066.jpeg

Ε ναι ρε πως δεν ειναι;

Πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με βίδες και πάρε λέγεται άλεν χωρίς κεφάλι (βγάλε αυτή που έχεις να του την δείξεις να σου δώσει ίδια)

Θα βρεις στην Σπύρου πάτση και Αγίου όρους βίδες Ο Γιώργος

 

 

Και επειδή το είπες, θα βάλω στις δικές μου lock tite

 

 

 

 

1.png

Edited by takeda
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2019 at 5:45 PM, Lefteris said:

Guys...

Για ελάτε σγα-σγα και από το πλέον δικό μας...

IAkhLZ1t.png

EUC.gr | Κοινότητα Ηλεκτροκίνησης

Ελάτη στη παρέα μας και από εκεί που ξεκινάμε προσπάθεια για ελληνική παρουσία.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Χθες έφτιαξα εφαρμογή για Windows για να μπορείτε να αλλάξετε ήχους στο Z series wheel σας

ZSOUND_how-to.gif

Σαφώς είναι δωρεάν και δουλεύει πένα! Περισσότερα εδώ

https://forum.electricunicycle.org/topic/13724-ninebot-z-series-z10-voices-sounds/?do=findComment&comment=248338

Και σαφώς φιλοξενείται στη σελίδα μας, θα δείτε στο παραπάνω link.

Η εφαρμογή είναι δωρεάν και αν τυχόν προκύψουν donations θα πάνε προς το euc.gr και τα έξοδά του

Edited by Lefteris
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι για τα Kingsong αλλά επειδή έχω δει τι ωραία που χαλάνε τα ροδικά όταν τους βγάζεις τους κόφτες, είμαι πλέον κατά της παραμετροποίησης/μεταποίησης του original software.

Προτείνω να μην το πειράξεις, φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, takeda said:

Παίδες εκλάπη KS16S μαύρη (του Ανδρέα) περιοχή κέντρο.

Οποιος δει ρόδα μαύρη KS16S παίρνει φωτογραφίες, και αν μπορεί να κάνει ότι μπορεί. 
Δηλαδή να πιάσει την κουβέντα, πόσο κάνει κλπ κλπ.

Η ρόδα ήταν σε καλή κατάσταση αλλά ένα μαξιλαράκι ειναι σκισμένο σε μια γωνία (αριστερό όπως οδηγάμε).


 

Κυκλοφορώ κέντρο. Θα έχω τα μάτια μου ανοιχτά. Μπορείς να πεις περίπου περιοχή που συνέβη; 
Πως έγινε το κακό; Είδαμε χαρακτηριστικά του κλέφτη; 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σοβαρά τώρα.. μου το είπε ο Χρήστος πριν, στην Ελλάδα του σήμερα ποιος καργιόλης ρε..

Λέτε να το βούτηξε ηλεκτροκινητιστής?

Link to comment
Share on other sites

Μια ανώριμη πρώτη σκέψη για όλους μας είναι κάτι σαν αυτό:
https://eshop.v.vodafone.com/gr/v-multi-tracker-trackisafe-mini
Θαμμένο μέσα στη ρόδα. Αν χρειαστεί ο ιδιοκτήτης στέλνει μαζικά το Location link και επιστρατεύονται όλοι μας. 

Πολύ κρίμα που συνέβη αυτό. Ελπίζω να βρεθεί ή ο Ανδρέας να μπορέσει να την αντικαταστήσει γρήγορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Έτσι κι αλλιώς ψάχνομαι για κάτι μεγαλύτερο, απλά ρώτησα από περιέργεια. 

Όσον αφορά τις βόλτες ψήνομαι πολύ. Δουλεύω Αίγινα, αλλά αν πέφτει σε ρεπό μου, θα πεταχτώ. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος said:

Μια ανώριμη πρώτη σκέψη για όλους μας είναι κάτι σαν αυτό:
https://eshop.v.vodafone.com/gr/v-multi-tracker-trackisafe-mini
Θαμμένο μέσα στη ρόδα. Αν χρειαστεί ο ιδιοκτήτης στέλνει μαζικά το Location link και επιστρατεύονται όλοι μας. 

Πολύ κρίμα που συνέβη αυτό. Ελπίζω να βρεθεί ή ο Ανδρέας να μπορέσει να την αντικαταστήσει γρήγορα.

Ενδιαφέρον ειδικά αν δεν χρειάζεται SIM με καινούργιο νούμερο.

Ετοιμος να πάρω απο banggood GPS tracker αλλά θα προτιμούσα να μην συντηρώ έναν αριθμό μόνο και μόνο και μόνο για την ρόδα.

PS. Σκέφτομαι ότι τελικά στις πιο πολλές περιπτώσεις θα δούλευε καλύτερα μόνο κάποιο proximity alarm και ενα motion alarm sensor

Edited by takeda
Link to comment
Share on other sites

Ενας από τους λόγους που είχα ανοίξει τον πειραματισμό με rpi ήταν αυτός

https://forum.electricunicycle.org/topic/5219-raspberry-pi-modshacksetc/

Και έχω συζητήσει πολλές φορές σε threads για κάποιο είδους tracker αλλά δεν έχουμε πει, αυτό π.χ. αξίζει ή κάτι άλλο.

Όλα όμως τα tracker θέλουν SIM και μπορώ αν θέλετε να βοηθήσω σε αυτό, έχω άκρη για κάρτα στο δίκτυο της Q πολύ φθηνή κοντά στα 30€ αγορά που είναι φοιτητικό και κάθε μήνα δίνεις 8,5 για ένα πακέτο και μπορείς να έχεις 1500 λεπτά ομιλία και 1,5gb internet, μια τέτοια κάρτα δε θα ήταν σούπερ για τη ρόδα?

Έχω δει όμως στο εξωτερικό συνδρομές με πολύ λιγότερα χρήματα per month.. και είναι και μια κουβέντα που αν θυμάμαι καλά μαζί με τον @Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος πιάσαμε όταν βγήκαμε για τον πρώτο καφέ, θυμάμαι καλά ρε? :P είναι πρωί ακόμα.

Πάντως αν είναι κα ιβρούμε κάτι και για ομαδική παραγγελία είμαι "μέσα 100%"!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση των LoRa GPS trackers. Χωρίς χρεώσεις και καλύτερη αυτονομία. Προϋπόθεση είναι να υπάρχει κάλυψη LoRaWAN στην περιοχή που εκπέμπουν οι trackers. Η κάλυψη στην Αθήνα δεν είναι και η καλύτερη αλλά βελτιώνεται συνεχώς. Το καλό είναι ότι ο καθένας μας μπορεί να προσθέσει ένα LoRa gateway σπίτι του, να κάλυψη την περιοχή γύρω του και ταυτόχρονα ενισχύει το LoraWAN Network. . Αυτός είναι ο χάρτης από gateways . Στις κατοικημένες περιοχές ένα gateway έχει ακτίνα κάλυψης περίπου  στα 2km αν δεν κάνω λάθος.

Edited by inMotional
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλή ιδέα, αλλά θα αργήσει να πάρει momentum για να μας καλύψει. π.χ. στα Νότια είναι ένας πάνω στο βουνό στη γλυφάδα :-/ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...