Jump to content

🇬🇷 Hellenic (Greek) Thread


Lefteris

Recommended Posts

Βολτάρα. Είστε όλοι ένας και ένας ( και μια ). Το ευχαριστήθηκα. Αλλο πράγμα η βόλτα με τσούρμο. 

Φιλιά στο τσούρμο με τις ρόδες!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

btw, καλό μήνα.. 

Προτείνω βόλτες μεσοβδόμαδα για να έχουμε λίγοτερο κόσμο ως εμπόδιο στις διαδρομές μας.

Επίσης να ξανακάνουμε τη διαδρομή από τις προάλλες άλλη μια φορά, ήταν απολαυστική! ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος οι ποδηλατόδρομοι για έμας!!!

Quote

Όσα ΕΠΗΟ μπορούν να ξεπεράσουν τα 25 χλμ./ώρα θα θεωρούνται οχήματα «δρόμου» και θα απαγορεύεται η κυκλοφορία τους σε χώρους διέλευσης πεζών και ποδηλάτων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε πως θα καταλήξουν οι νόμοι..

Εκτίμηση μου είναι ότι κάποια στιγμή οποιοδήποτε όχημα που κινείται στον δρόμο θα πρέπει να έχει τα κατάλληλα χαρτιά από το αρμόδιο υπουργείο .

Μέχρι τότε ας κάνουμε τις βόλτες μας χωρίς να ενοχλούμε και να προκαλούμε.

Εμένα πάντως το Z10 στο αυτοκόλλητο που έχει κάτω από τα πεντάλ λέει μέγιστη ταχύτητα 20 kh/h.(που σημαίνει ότι θεωρητικά μπορώ να κινούμαι στους ποδηλατόδρομους, όχι όμως στα πεζοδρόμια..)

Ίσως και να το είχανε υπόψιν τους ή να το είχανε αντιμετωπίσει και σε άλλες χώρες και κάνανε αυτό το τρικ.

Αυτό που χρειάζεται σίγουρα είναι μια αναθεώρηση ολόκληρου του οδικού άξονα της χώρας και δημιουργία δρόμων αποκλειστικής μετακίνησης οχημάτων περιορισμένης ταχύτητας.(τουλάχιστον μέσα στα πλαίσια των μεγάλων πόλεων).

Ίδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Fen said:

το Z10 στο αυτοκόλλητο που έχει κάτω από τα πεντάλ λέει μέγιστη ταχύτητα 20 kh/h.(που σημαίνει ότι θεωρητικά μπορώ να κινούμαι στους ποδηλατόδρομους, όχι όμως στα πεζοδρόμια..)

 

Ναι το έχουνε υπ'όψιν διότι ισχύει σε πολλές ευρωχώρες αυτό το όριο.
Ενα ποδηλατο ηλεκτρικό που είχα στην Γαλλία πάλι το ίδιο έγραφε (και μου το είχε εξηγήσει ο πωλητής).

Τώρα πόσο φελός πρέπει να ειναι κάποιος για δεχθεί ότι ένα ποδήλατο πάει με 20 είναι μάλλον άλλο ζήτημα.

Edited by takeda
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ως τώρα ισχύει για το ελληνικό κράτος το attached pdf με μια μικρή αναθεώρηση αυτού για τα ηλεκτροκίνητα.

Ήταν αναμενόμενο με αυτά που συνέβησαν θεσσαλονίκη και με προφανείς κάγκουρες και 2κάβαλα και άλλα.

Ας ελπίσουμε όμως ότι με αυτές τις νομικές αλλαγές μπορούμε να συγκροτηθούμε να κυνηγήσουμε το κράτος να φτιάξει τους δρόμους που έχει δηλώσει στην ΕΕ ότι είναι για ποδήλατα.. γιατί τώρα θα έχουμε βήμα, κάνω λάθος?

Άδεια Κυκλοφορίας SegWay.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και δώστε ότι url βρείτε σχετικά με το πρόβλημά μας με τη νομιμότητα γενικά κι ας λένε το ίδιο να δούμε τι γράφουν εκεί έξω.

Ότι επίσημο επίσης θα ήταν σούπερ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταλήξει σε αυτόν Aliexpress msuperx . Αν έχω καταλάβει καλά είναι ο ασφαλέστερος πωλητής από Κίνα. 

Μετά πας από Ευρώπη αλλά παίζουμε σε πολύ υψηλότερες τιμές. 

Τελικά πήρα το Ζ10 αλλά σίγουρα θα πάρω και ένα msuper x. 

Edited by Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος said:

 

Τελικά πήρα το Ζ10 αλλά σίγουρα θα πάρω και ένα msuper x. 

Μακάρι Χρήστο να το δοκιμάσουμε κιόλας. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος said:

Α δηλαδή δεν το ψήνεις για εσένα άμεσα; 

Περιμένεις από εμένα;

Σωθήκαμε. 

Ε δεν βιαζόμαστε, άσε μπορεί να βγει και καμια καινούργια ρόδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα κι εγώ που τα λέγαμε τις προάλλες στη βόλτα, πρέπει να βγει κάτι νέο κάτι πρωτοποριακό, αν βγει μήπως πάρουμε εκείνο.. ξέρω γω..

Ένα KS δεν θα με χαλούσε γενικά.. :-/ 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε το Z10 στην Ευρώπη επίσημα. 

Αυτό λογικά σημαίνει ότι πήρε  CE και λογικά θα έχουμε και ανταλλακτικά και service γρηγορότερα απο Ευρώπη. 

Είναι μια ανάσα για εμάς τους κατόχους. Η τιμή του βέβαια είναι αρκετά πιο πάνω... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα έχουμε ή θα μας πουν δεν το αγόρασες το s/n σου από ευρώπη οπότε πήγαινε κουρέψου..

παίζει και αυτό.. :-/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αρνούνται καταφατικά να αλλάξουν moss boards και δεν κάνουν activation σε αλλαγμένα boards το λέω.. το ίδιο κάνουν έξω γιατί να μην το κάνουν και στο Ευρώπα.

Ότι η εταιρεία μας έχει λίγο γράψει στα παλιά της τα παπούτσια είναι γεγονός.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αυτό. 

Απλά νιώθω καλύτερα τώρα που υπάρχει και στην Ευρώπη. 

Σημαίνει ότι η παραγωγή συνεχίζεται και θα υπάρχει κάλυψη σε όλα ( από  updates μέχρι ανταλλακτικά.) 

Γιατί μετά τις φήμες ότι σταμάτησε να φτιάχνει ρόδες ήμουν έτοιμος να παραγγείλω πράγματα από Κίνα για να υπάρχουν.. 

Τώρα δεν ανησυχώ τόσο. 

Ακόμα και ένα ταξίδι να κάνεις θα μπορεί να βρεις δύο πράγματα.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Fen said:

[...]

Τώρα δεν ανησυχώ τόσο. 

Ακόμα και ένα ταξίδι να κάνεις θα μπορεί να βρεις δύο πράγματα.. 

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, γιατί καλό θα ήταν να μπορούμε για αρχή π.χ. να βρούμε λάστιχο ή ότιδήποτε χρήσιμο..

Και πρώτα με καίει να αναγνωρίσουν το moss board πρόβλημα που συνδέσεις ψήνονται :-/ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 4μμ sharp θα βρεθώ με τον @Χρήστος Γεωργαμπλοπουλος για βόλτα στο προηγούμενο σημείο συνάντησης και θα πρέπει να το έχουμε σπάσει μέχρι τις 6:30μμ γιατί έχει κάπου να πάει μετά.

Εάν θέλετε ίσα που προλαβαίνετε για συμμετοχή :P ξέρω είναι short notice αλλά μόλις τώρα το αποφασίσαμε!

Σε άλλα νέα όμως θέλω όσοι έχουν ηχεία στο ροδικό τους να κατεβάσουν την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.amp.android&hl=el

Όπου μπορείς να βάλεις ένα ή και παραπάνω κινητά να παίζουν το ίδιο τραγούδι ταυτόχρονα και να δημιουργηθεί ένα μεγάλο ηχείο, φανταστείτε τώρα το εξής..

5 άτομα με ρόδες να παίζουν το Imperial theme από Starwars ( @takeda ακους :P ) ή οποιοδήποτε άλλο τραγούδι θέλετε

πωωω χαχαχαχαχαχαχα πανικό θα προκαλέσουμε!!!!!!!!!

image.png.0c9de6f2951d806477059917f1b6696b.png

image.png.56f38ecfe50186d502a4384bc3f3231d.png

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Lefteris said:

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, γιατί καλό θα ήταν να μπορούμε για αρχή π.χ. να βρούμε λάστιχο ή ότιδήποτε χρήσιμο..

Και πρώτα με καίει να αναγνωρίσουν το moss board πρόβλημα που συνδέσεις ψήνονται :-/ 

Δεν περιμένω καμία αναγνώριση. Ευτυχώς τώρα θα έχουμε (μάλλον) parts. 
Για το Ζ10 (μετά και το κάψιμο που έφαγε ο Hsiang) θεωρώ και υπολογίζω πως σε κάθε χρήση έχουμε και σταδιακή φθορά στις συνδέσεις με τις πλακέτες.
Άρα είναι θέμα χιλιομέτρων και οδηγικής συμπεριφοράς για το πότε θα σκάσει κάτι. 

Οπότε μήπως θα ήταν φρόνιμο να κάνουμε μια αγορά στα βασικά, και να τα έχουμε σε μια καβάτζα;
Ας πούμε πως έχουμε μια "αποθήκη" για το EUC.gr. 
Έτσι όταν συμβεί κάτι να καταφέρνουμε γρήγορη αποκατάσταση. 

Το κόστος το μοιραζόμαστε ανάλογα με τους ενδιαφερόμενους. Και όποιος τύχει και χρειαστεί το part, πληρώνει στους άλλους το ποσό που κατέβαλαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...